راهنمای تدوین مقاله


راهنمای نگارش مقاله :

 

از کلیه اعضای هیئت‌های علمی، استادان، صاحب‌نظران حقوق و داوری‌های بین‌المللی دعوت می‌شود تا مقاله های تألیفی خود را که مرتبط با موضوع و هدف مجله باشد جهت بررسی و چاپ از طریق ثبت نام در سامانه اختصاصی پژوهش نامه تطبیقی دادپیشگان به نشانی http:// journal-dadpishgan.ir پس از دریافت رمز عبور، ارسال دارند و ضمناً به نکات زیر توجه فرمایند:

 • درج عنوان مقاله، نام، نام خانوادگی، میزان تحصیلات، رتبه علمی دانشگاهی (به دو زبان فارسی و انگلیسی)، نشانی، کدپستی، شماره تلفن، نمابر و نشانی پست الکترونیکی(e-mail)  نویسندگان؛
 • تعیین نویسنده مسئول:
 • مقاله‌های برگرفته از پایان‌نامه‌ها یا رساله‌های دکتری با مسئولیت استاد راهنما قابل بررسی است ؛
 • مقاله دانشجویان یا فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد یا دکتری حقوق صرفاً در صورتی برای داوری پذیرفته می‌شود که با مشارکت و تحت نظر یک عضو هیئت علمی نگارش یافته باشد.لذا تعداد نویسندگان این نوع مقاله ها با احتساب عضو هیئت علمی حداکثر دو نفر  است .
 • رعایت ساختار علمی (عنوان، چکیده، مقدمه، بیان مسئله و ضرورت، سؤال یا فرضیه، روش و داده‌های تحقیق و مباحث تفصیلی، نتیجه‌گیری)؛
 • ارائه منابع مورد استفاده برای پژوهش و نگارش مقالات با الگوی زیر:

الف)کتاب‌ها: به­ صورت زیرنویس با آوردن نام خانوادگی، نام نویسنده، عنوان کتاب فارسی ایرانیک و عنوان کتاب انگلیسی یا فرانسه به­ صورت ایتالیک، ‌نام مترجم، ناشر، سال انتشار، شماره جلد و صفحه مورد استفاده (در هرجا که نقل قول مستقیم و غیرمستقیم پایان می‌پذیرد)

ب)مقاله ها: به‌صورت زیرنویس به­ ترتیب نام خانوادگی، نام نویسنده، عنوان مقاله در داخل گیومه، نام مترجم، نام مجله، دوره یا سال، شماره و تاریخ مجله و شماره صفحه مورد استفاده.

ج)استناد به سایت‌های اینترنتی به‌ صورت کلی و بدون تعیین دقیق نام مؤلف یا عنوان کتاب مجاز نیست. ذکر تاریخ مراجعه به سایت ضروری است.

د)درصورت تکرار منبع، اکتفا به درج کلمه «همان»، به­ صورت ایرانیک، شماره جلد و صفحه.

هـ)درمورد منابع انگلیسی و فرانسه، استفاده از عبارت “op. cit,” و “Ibid,” در ارجاعات بعدی به تناسب با درج شماره صفحه.

و‌) ذکر فهرست الفبایی منابع در پایان مقاله با تفکیک کتاب، مقاله و سند به­ ترتیب فارسی و لاتین با رعایت شیوه ­نامه­ های رایج.

 • نویسنده متعهد میگردد مبنی‌بر اینکه مقاله قبلاً برای چاپ به مجله دیگری داده نشده یا در جایی چاپ نشده و در حال چاپ نیست.چنانچه در هر مرحله از بررسی مقاله مشخص شود که مقاله برای نشریات دیگر ارسال شده است مقاله از ردیف رسیدگی حذف خواهد شد
 • برابر دستور العمل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری به منظور صیانت از حقوق و مالکیت فکری و معنوی پژوهشگران و نویسندگان مقالات علمی و جلوگیری از دریافت تحقیقات تکراری تهیه گزارش همانند جویی با استفاده  از نرم افزارهای مشابه یاب و سمیم نور  قبل از پذیرش مقاله برای ارزیابی ضروری است. لذا نویسندگان محترم در صورت امکان قبل از بارگذاری مقاله در سایت این نشریه ،گزارش مزبور را تهیه و پیوست نمایند.                          
 • به منظور ایجاد فرصت برابر برای دیگران، پژوهش نامه تطبیقی دادپیشگان از بررسی مقاله نویسندگانی که در این مجله مقاله ای درمرحله داوری یا در نوبت چاپ دارند، معذور است. لطفا در هنگام ارسال مقاله به این نکته توجه فرمایید . 
 • مقاله ارسالی حداقل توسط دو داور ارزیابی خواهد شد. چاپ مقاله منوط به پذیرش آن توسط دو داور و تصویب نهایی هیئت تحریریه خواهد بود. لطفا از ارسال مقالات غیر مرتبط با اهداف و چشم انداز این نشریه خوداری فرمایید.
 • مقاله در صورت تصویب برای چاپ ویرایش خواهد شد.
 • مقاله ارسالی برگردانده نمی‌شود.